Soğanlama

 

Akşama henüz yemeği olmayanlar veya mesai bitiminde eve gidip yemek yapacak olan çalışan arkadaşlar,özellikle sizin için ideal,beylerin dahi çok kolay yapabilecekleri,yanına bir çayla harika bir öğün oluşturabilecek güzellikte bir tarifim var.İç Anadolu bölgesinin en meşhur yemeklerinden birisi.En çok hasta olmaya aday olduğumuz bu günlerde özellikle doğal antibiyotik olması açısından soğanı ve acıyı bol bol tüketmemiz gerekiyorken bu yemek aynı zamanda tam bir şifa kaynağı.. Bence bu mükemmel ve pratik lezzeti deneyin.. (Yemeklere eklediğim kıymayı nasıl yaptığımı soranlar için kısaca tarif vereyim.
1 kg kıymayı yağ ile suyunu çekene kadar kavurup su şişesine dolduruyorum.Donduktan sonra birer yemeklik dilimledikten sonra poşetleyip buzluğa atıyorum.Bir tane çikarıp buzluyken yemeğe atıyorum.Çok pratik oluyor.Size de tavsiye ederim 😊)

Malzemeler
3 tane kuru soğan
2 yemek kaşığı kıyma
2 tane sivri biber
1 tane kırmızı biber
1 tutam kurutulmuş acı biber(isteğe bağlı)
1 yemek kaşığı salça
1 yemek kaşığı tereyağı veya margarin
Tuz
Karabiber
Pulbiber
1 çay bardağı sıcak su
3-4 tane yumurta 🥗🍅🥚🥗🍃🍅

yapılışı

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arşivimiz
Lezzet Duragi
Facebook Sayfamız