Ekşi Maya Ekmek

Ekşi maya yapımı

MALZEMELER
1 su bardağı çok ekşi yoğun ayran
Tam buğday unu
 tuz
YAPILIŞI
İyice ekşimiş olan ayranınızla içine bir fiske tuz atarak krep hamuru kıvamında bir hamur yapın.
ağzını strech filmle kapatıp ılık bir yere koyun.
Duruma göre 6 saatten 12 saate kadar uzayabilen bir mayalanma süreci olur.(buzdolabına kaldırın ve kullanacağınız zaman bir miktar ayırarak kalan mayayı tekrar 100 gr un ve 100 gr suyla tekrar besleyip kaldırın.)
Hamurun üzeri delik delik olmuşsa maya hazır demektir.

ekşi maya ekmek yapımı

Öncelikle kullanacağınız ekşi mayayı uyandırmanız gerekiyor. Ekmeği yapmadan bir gün önce mayanızın bir kısmını alın ve besleyerek uyandırın. 5 su bardağı una,2 su bardağı su.1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay bardağı  ekşi maya yeterli olacaktır.(beslemeyi 1 çay bardağı mayaya 1 çay bardağı su ve 1 çay bardağı unu karıştırarak yapabilirsiniz.) Derin bir kaba suyu aktarın. İçerisine bir gün önceden beslemeye başladığınız ekşi mayayı ekleyin. Maya ve suyunuzu iyice karıştırın. Unu, tuzu iki kez elekten geçirin ve ortasını açarak ekşi mayalı karışımı ekleyin.Yavaş yavaş yoğurmaya başlayın. Ele yapışan, cıvık bir hamur elde edeceksiniz. Hamuru elde ettikten sonra üzerini kapatın ve yarım saat bekletin.

Yarım saatin sonunda ilk katlama işleminizi yapın. İlk katlamanın ardından yarım saat daha bekletin. Yarım saat aralıklarla toplam 5 kez katlama işlemi gerçekleştirin. Katlama işlemlerinin ardından bir tencerenin içine bolca un serpin ve bir bez yerleştirin. Onu da bolca unlayarak hamuru içerisine yerleştirin ve kapağını kapatın. Fırına içi sıcak su dolu bir kap yerleştirin ve hamurunuzu bu şekilde bir saat daha dinlendirin.

Tercihen demir döküm bir pişirme kabının içine pişirme kağıdı serin. Mayalandırmaya bıraktığınız hamuru yerleştirin, şekil vererek kapağını kapatın. Fırınınızı 200 derece ısıtmaya başlayın. Fırınınızın içinde su dolu bir kap durmaya devam etsin.döküm tencereniz yoksa fırın tepsisinde de pişirebilirsiniz.

Fırınınızın ısındığında ekmeğinizi fırına verin. 40 dakika kapağı kapalı, 20 dakika kapağı açık bir biçimde pişirin. Piştiğinde afiyetle tüketebilirsiniz.

not:Ekşi mayanızın hazır olup olmadığını mutlaka test ederek işe başlayın. Olmamış bir ekşi maya, uğraşlarınızı boşa çıkarabilir. Mayanızı suya koyduğunuzda dibe çöküyorsa kullanıma hazır değildir. Yüzüyorsa kullanıma hazırdır.

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Arşivimiz
Lezzet Duragi
Facebook Sayfamız